Základy mostecké kopané byly položeny v roce 1909. Stalo se tak dne 19. května, kdy se v tehdejším hostinci Gambrinus, pozdějším hotelu Záložna, na Teplitzerstraße sešlo čtrnáct nadšenců zapálených pro budoucí nejpopulárnější sport světa.
Začátky nebyly lehké
Tak jako většina sportovních klubů i SK Most, jak jej přítomní na zakládající schůzi nazvali, začínal bez prostředků a vlastního hřiště. Navíc záměru založit klub nepřály ani úřady, ty v jeho existenci spatřovaly pouze akci několika bláznivých kopálistů. Činnost se však postupně rozjížděla.Prvním předsedou se stal český učitel Josef Chvojka a základní kapitál činila částka 1,15 korun. Byly zapůjčeny stanovy od tehdy již existujícího klubu kopané Čechie Louny a zažádáno o povolení založit spolek. Po množství peripetií s c. k. úřady byl nakonec povolen. S tréninkem se začalo za stodolou rozsáhlého vojenského execíráku. Fotbalisté tenkrát oblékali vlastní oblečení, košile byly různobarevné, místo kopaček se hrálo v takzvaných fáračkách. Branky byly přenosné a zhotovené z tyčí spojených provazem. Pokračovalo se na bývalém Schillerplatze a pak na pozemku, kde později stávalo Repre. Tam byl také sehrán první meziměstský zápas. Při něm však Mostečtí neuspěli a s Čechií Louny, která byla jejich soupeřem, prohráli 1:4. V roce následujícím už ale vyhráli těsně 2:1. To už Mostečtí nastupovali v jednotných dresech, oblékali bílá trika s modrou hvězdou a bílé trenýrky. Zajímavou událostí v dějinách mostecké kopané bylo utkání SK Most - DSK Brüx. Za stavu 4:2 vběhli na hřiště nespokojení a vzteklí Němci a utkání muselo být ukončeno.
I. světová válka
V dalších letech zájem o fotbal v Mostě rostl, a tak bylo dojednáno s tehdejší vojenskou posádkou, že se zápasy budou hrát na bývalém vojenském cvičišti. Tam byly sehrány všechny zápasy až do I. světové války. Pak činnost klubu ochabla, protože většina hráčů byla povolána na frontu. Tím byla pomyslně ukončena jakási první etapa v historii mosteckého fotbalu.
V roce 1923 sehrálo v Mostě utkání mužstvo Slavie Praha. Úplně vpravo František Plánička.
Po skončení I. sv. války byla činnost klubu znovu obnovena. Ten navíc začal usilovat o vlastní hřiště. V roce 1921 došlo k získání pozemku před bývalým starým nádražím. Budování vlastního fotbalového stánku šlo kupředu mílovými kroky, byla vystavěna oplocená hrací plocha s vyhovující tribunou a šatnami. Klub se stal součástí dění ve městě. Největšími rivaly se staly německé týmy DSK Brüx a Schwalbe Brüx.
Jenže ve druhé polovině třicátých let bylo rozhodnuto, že bude současné hřiště zastavěno obytnými domy. Musela tedy začít výstavba nového stánku, k tomuto účelu bylo vybráno místo na Rehnově louce u silnice do Litvínova. V červenci 1938 bylo hřiště slavnostně otevřeno a čestný výkop tehdy provedl legendární František Plánička.
II. světová válka
Další část historie mosteckého fotbalu opět zakončila válka, tentokrát II. světová.
Již v říjnu roku 1938 dochází k záboru pohraničí, tzv. Sudetské župy. Hitlerovské Německo tak získalo se souhlasem evropských mocností značnou část území tehdejšího teprve dvacetiletého Československa. Se záborem pohraničí přišla také devastace mosteckého fotbalu. Řada Čechů před Němci prchla do vnitrozemí a činnost SK Most byla zastavena. Bohužel, z doby okupace se nedochovaly žádné písemné materiály, které by zmapovaly fotbal v Mostě v tomto období. Existují pouze novinové články, z nichž lze vyčíst, že vlastně i německé kluby z Mostu musely svou činnost provozovat jednotně pod národním socialismem té doby. Do doby, než bylo potřeba v německé armádě každého muže, byla sehrána řada mistrovských i pohárových utkání. Most nebo – li klub s názvem NS Turngemeinde Brüx se stal několikrát mistrem župy. Český SK zanikl. Navíc byl zničen veškerý materiál týkající se činnosti klubu.
Obnova po roce 1945
K jejímu obnovení dochází až po osvobození v roce 1945, po zrušení DSK Brüx osídlil SK Most jeho stadion, kam začaly chodit až desetitisícové návštěvy. Kromě těch, kteří již v Mostě žili, sem přichází také řada skvělých fotbalistů z vnitrozemí. Po roce 1945 je SK Most postupně účastníkem I. A třídy Severozápadní župy Radějovy, divize, zemského mistrovství ČSR, oblastního přeboru III. ligy, II. ligy a následně v dlouhodobém čase opět divize.
Následují také roky, kdy klub tápe mezi divizí a II. národní ligou. Výrazným mezníkem v dějinách klubu je výstavba nového stadionu, která byla dokončena v roce 1961 a při premiéře 24. května se na zdejším trávníku představil slavný anglický FC Liverpool. Ten si odvezl výhru 4:1.
V roce 1973 Mostečtí fotbalisté zvítězili na turnaji O Perleťový pohár.
V květnu roku 1961 do Mostu zavítal slavný anglický klub FC Liverpool.
V roce 1996 vstupuje do tehdejšího fotbalového oddílu Mostecká uhelná společnost. V tomtéž roce vzniká akciová společnost FC MUS Most 1996, jejímž majoritním vlastníkem je MUS, a. s. a začínají se psát zcela nové kapitoly v historii mosteckého fotbalu. V sezóně 1996/97 mužstvo vybojovalo postup do druhé nejvyšší soutěže ČR, kde setrvalo až do konce sezóny 2004/2005, kdy se mu podařilo, už pod současným názvem FK SIAD Most, vybojovat postup mezi českou fotbalovou elitu v Gambrinus lize.
Mezi fotbalovou smetánkou
Velký podíl na tomto historickém úspěchu mostecké kopané má současný majoritní vlastník klubu, italská společnost SIAD, která se zabývá výrobou technických plynů. Klub převzal její jméno a od ročníku 2003/2004 vystupuje pod názvem FK SIAD Most.
Společnost SIAD koupila klub na jaře roku 2003 prostřednictvím své dceřiné společnosti SIAD Czech a za poměrně krátkou dobu se jí podařilo dotvořit a stabilizovat hráčský kádr takovým způsobem, že mužstvo nejenže suverénním způsobem zvítězilo v druholigové soutěži, kdy mělo na svém kontě za sezónu 2004/2005 pouze jedinou porážku, ale například v Poháru ČMFS dokázalo přejít přes slavnou Spartu (pozdějšího mistra ligy) a prvoligovou Mladou Boleslav.
Současné vedení klubu si také klade za cíl ještě více podporovat rozvoj mládeže. V roce 2004 došlo k výstavbě hřiště s umělým povrchem třetí generace a další plochy s přírodním trávníkem. Už v jarní fázi ročníku 2004/2005 byla zahájena nejrozsáhlejší rekonstrukce mosteckého stadionu. V letní přestávce před historicky prvním zápasem v nejvyšší soutěži bylo do ochozů instalováno 7 500 plastových sedaček a umělé osvětlení hrací plochy.
Premiérová sezóna Mostu v Gambrinus lize byla trochu „divoká“ – týmu se povedl vstup, v úvodním zápase porazil rivala z nedalekých Teplic, následně na Letné potrápil slavnou Spartu, ale v polovině podzimu na mužstvo padla krize. V zimě se FK SIAD krčil na poslední příčce tabulky. Proto tým po Přemyslu Bičovském převzal trenér Zdeněk Ščasný, který zároveň přivítal několik posil. Pod vedením zkušeného a uznávaného kouče se Mosteckým nakonec podařilo ligu zachránit, když obsadili 10. místo.
Tato jedenáctka vyběhla do historicky premiérového utkání FK SIAD Most v české nejvyšší soutěži
Slavní soupeři
Kromě již zmíněného Liverpoolu se na mosteckém hřiště představila celá plejáda slavných klubů. Jmenujme například Sturm Graz, Derby County, Blackburn Rovers, AIK Stockholm či reprezentační výběr Kamerunu. V přípravě na premiérový ročník Gambrinus ligy to byl například řecký klub Škoda Xanthi FC, účastník evropských pohárových soutěží.
V roce 1972 se v Mostě představili fotbalisté Blackburnu.
Slavní fotbalisté
Dres mosteckého týmu, který postupem let měnil název z SK Most na SK Uhlomost, Sokol Uhlomost – Ležáky či TJ Baník SHD, oblékala celá řada vynikajících hráčů. Například Mička (později Baník Ostrava), Mach (Teplice), Kára (Sparta), Čermák (Sparta, Baník Ostrava, Bohemians), Hotový (Slávia) či Mazánek (Bohemians). V posledních letech byly hvězdami týmu zkušený Jiří Časko, Rostislav Broum (odešel do SRN), Jiří Štajner (Liberec, Hannover, Sparta), Petr Johana (Liberec, Sparta, turecký Manisaspor) a dva fotbalisté, kteří se významně podepsali pod historický postup do české nejvyšší soutěže - Petr Zábojník (dnes SK Slavia Praha) a Tomáš Poláček (AC Sparta Praha).
V současnosti jsou hvězdami týmu zkušený kanonýr Horst Siegl a stoper Jiří Novotný (oba bývalí reprezentanti). Tým má však ve svém středu i řadu dalších skvělých hráčů. Odborníky byl například Tomáš Pilař označen za nejlepšího záložníka II. ligy. Bojovníkem je středopolař Jaroslav Škoda. Kvalitního gólmana má mužstvo v osobě Martina Svobody. Svou střeleckou potencí (ve čtyřech zápasech 6 gólů) na podzim 2004 na sebe rozhodně upozornil Adam Brzezina.
Josef Masopust
Josef Masopust (spodní řada, druhý zprava) ještě v dorosteneckém mužstvu Mostu.
Nejslavnějším fotbalistou Mostu v historii však je rodák z nedalekých Střimic, Josef Masopust. Účastník slavného chilského finále MS 1962 proti Brazílii, byl právě za tento rok vyhlášen nejlepším fotbalistou Evropy, který získal Zlatý míč, trofej prestižního časopisu France Footbal. Navíc v závěru milénia byl Josef Masopust vyhlášen nejlepším českým fotbalistou 20. století.