Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fotbalový klub Dynamo České Budějovice byl založen v roce 1905, čímž se řadí mezi nejstarší fotbalové kluby v České republice. Barvy našeho klubu hájí dlouhodobě 2 družstva dospělých a 14 družstev mládeže (od předškoláků až po dorostence). Před vznikem samostatné České republiky hrálo Dynamo především v nižších soutěžích, první ligu si poprvé vyzkoušelo v roce 1947/48 a poté také v sezonách 1985/86 a 1986/87. Na začátku devadesátých let dvacátého století se Dynamo konečně zařadilo k tradičním účastníkům první ligy a nic na tom nezměnilo ani rozdělení na českou a slovenskou ligu.
Jihočeši ale v samostatné české lize často dopláceli na velmi nevyrovnané sezony. Například v sezoně 1996/1997 obsadil klub historicky nejlepší umístění v první lize (6. místo) a o rok později velmi nečekaně sestoupil do druhé ligy. Historie se takto opakovala i v době nedávno minulé. Velmi kvalitně poskládané mužstvo skončilo v ročníku 2003/2004 na výborném osmém místě, avšak v následující sezoně, kdy měly být jeho ambice ještě vyšší, opět sestoupilo. Jihočeši tak v posledních letech pravidelně balancují na hraně mezi první a druhou ligou...

Prakticky v celé historii klubu se České Budějovice spoléhají na výchovu vlastních hráčů. Mládežnické týmy Dynama patří dlouhodobě k nejlepším mužstvům v České Republice. Klub má zastoupení ve všech nejvyšších mládežnických soutěžích jako je Celostátní liga dorostu a Celostátní liga žáků. Z těchto týmů se také prosazují hráči do reprezentačních týmů – v dřívějších letech nebylo výjimkou, že se v v reprezentačních týmech ČR v kategoriích do 15, 16, 17, 18, 19, 20 a 21 let objevovalo i patnáct hráčů z jihu Čech!

Dynamo dokázalo vychovat světově uznávané fotbalisty. Největší hvězdkou klubu je Karel Poborský, který se přes Žižkov a Slávii Praha dokázal prosadit v týmech jako je Manchester United, Benfica Lisabon nebo Lazio Řím. Svou fotbalovou kariéru na jihu Čech zahájil a stylově ji opět na jihu Čech ukončí, když se jako velezkušený reprezentační veterán vrátil v 33 letech zpět do Dynama, kde se stal zároveň spolumajitelem klubu. Poborský ale nebyl zdaleka jediným fotbalistou, který dokázal Dynamo proslavit po Evropě - znalému fotbalovému fanouškovi neuniknou jména jako Jiří Němec (Schalke 04), František Straka (Borussia Mönchengladbach), Karel Vácha (Tirol Insbruck), Jaroslav Drobný (Panionios Athény, Fulham FC, DenHaag), Roman Lengyel (Saturnu Ramenskoje, Kuban Krasnodar).
Budějovice dokázaly také v posledních letech "vyprodukovat" řadu velmi kvalitních fotbalistů, kteří na svou šanci v zahraničí teprve ještě čekají. Mezi nejznámější jména na úrovni české ligy patří Martin Vozábal, David Lafata, Tomáš Sivok nebo Martin Latka..